AEGEE

AEGEE (Association des Etats Generaux des Etudiants de l’Europe-Avrupa Öğrencileri Forumu) 1985 yılında Paris’te kuruldu. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaklaşık 200 lokal birimi olan ve  günümüzde 18-35 yaş arasında gençlerden oluşan, 13 000’den fazla üyesi bulunan bir sivil toplum örgütüdür.

Ekonomik ve siyasi yönden tamamen bağımsız; hiç bir ideolojiyi bünyesinde barındırmayan AEGEE örgütünün, temel amacı Avrupa sınırları içerisinde yaşayan gençlerin arasında iletişim ve işbirliği oluşturmak; ortaya çıkan sorunlarda, gençlerin kayıtsız kalmaması ve söz sahibi olmasını sağlamaktır. AEGEE, şehir bazında örgütlenen bir kuruluş olmasının yanında; AB, AGİT, Avrupa Konseyi ve UNESCO  kurullarınca tanınmış ve temsil edilmektedir.

VİZYONUMUZ

AEGEE sosyal, kültürel ve ekonomik olarak entegre olmuş demokratik, farklı ve sınırsız Avrupa için çabalar ve bu Avrupa’nın oluşumunda ve geliştirilmesinde gençlerin katılımına değer ve önem verir.

MİSYONUMUZ

AEGEE Avrupa’da gençleri toplumda aktif rol almaya teşvik eder.Gençlere karar verme kurumlarına temsilci olup diyalog ve öğrenme becerilerini geliştirme fırsatı sunar.Ayrıca AEGEE karşılıklı anlayışı güçlendirir ve gençleri yaşamak istedikleri Avrupa’ya daha yakın hale getirir.

YÖNTEMLERİMİZ

  • Kültüreler Arası Değişim
  • Kişisel Gelişim ve İnformal Eğitim
  • Tematik Projeler
  • Politika ve Lobi Faaliyetleri
  • Tartışma Platformları

AEGEE-Europe hakkında daha geniş bilgi almak için www.aegee.org adresinden ulaşabilirsiniz.